Donatorzy

Donatorzy:
  

Galeria zdjęć

zobacz zdjęcia

Odwiedziło Nas

gości: 1964285

Polecamy


HISTORIA Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
22.08.2012.

W 2010 roku ukazała się pierwsza, najobszerniejsza jak dotąd publikacja dotycząca leskiej piłki nożnej. "Sanovia Lesko wczoraj i dziś" autorstwa Ryszarda Grzyba zawiera bardzo dużo informacji na temat działalności klubu piłkarskiego z Leska od początku jego istnienia do roku 2010. Możemy w niej znaleźć sporo informacji na temat byłych zawodników Sanovii Lesko, trenerów, działaczy oraz ludzi blisko związanych z klubem. Książka zawiera bardzo dużo fotografii, wspomnień byłych zawodników LKS-u, oraz samego autora książki - byłego zawodnika, trenera oraz wieloletniego działacza klubu piłkarskiego LKS Sanovia Lesko. 

Sanovia Lesko Wczoraj i Dziś 

 

Redakcja: Janusz Gołda

Projekt okładki: Przemysław Kokoć

Konsultacja zdjęć: Leopold Kalisz

Wydanie I, Lesko 2010

ISBN 978-83-932349-0-5

Druk i oprawa:
Drukarnia "Piast Kołodziej" s.c
ul. Cegielniana 54
38-500 Sanok

 FRAGMENT KSIĄŻKI PRZEDSTAWIAMY PONIŻEJ

 


    Po zakończeniu I wojny światowej, swą działalność w Lesku reaktywowało Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". roku 1923 powstał przy nim Klub Sportowy "SANOVIA".

    Jako barwy klubowe przyjęto kolory biały i czerwony, a herb klubu stanowiła tarcza zaopatrzona w pionowe biało-czerwone pasy z umieszczoną w centrum literą S w kolorze złotym.

płk Zygmunt GilewiczInicjatorem powołania klubu był jego pierwszy prezes, doktor nauk medycznych płk Zygmunt Gilewicz (ur. w 1880 na Wołyniu, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Kijowie, uczestnik I wojny światowej i kampani wrześniowej, w latach 1931-38 dyrektor Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie, w 1947 roku awansowany do stopnia generała brygady, po wojnie wykładowca i rektor AWF w Warszawie, autor wielu prac naukowych, współzałożyciel Instytutu Narodowego Kultury Fizycznej, zmarł w 1960r ).


płk Zygmunt Gilewicz

   
Jako główny animator życia sportowego w mieście, we współpracy z dyrektorem szkoły Marcelim Ochęduszko, radcą sądowym Oborskim oraz cenionymi propagatorami sportu - rodzinami Moszczeńskich, Wituszyńskich, Zakliczyńskich i Barańskich, przyczynił się w latach 20- tych do utworzenia na Błoniach nad Sanem boiska do piłki nożnej. Funkcję prezesa sprawował do 1925 roku.

    Klub Sportowy "Sanovia" w początkowym okresie istnienia, ze względu na nie dopracowany do końca w owych czasach system rywalizacji sportowej, rozgrywała wyłącznie mecze towarzyskie min. z drużynami z Rymanowa, Sanoka, Sokolego, Zagórza, Turki, Ustrzyk Dln, Baligrodu. Pierwszy oficjalny mecz piłkarski w Lesku rozegrano z drużyną Harcerskiego Klubu Sportowego "Czuwaj" Przemyśl.

W skład pierwszej drużyny futbolowej weszli min:

 • Kazimierz Ochęduszko,
 • Stefan Moszczeński,
 • Kazimierz i Czesław Jankiewiczowie,
 • Józef Kostecki,
 • Ignacy Pańkow,
 • Adam Gilewicz,
 • Antoni Lewko,
 • Władysław Słotwiński,
 • Józef Zwonarz i Eugeniusz Sorochtaj. 

    Zajęcia treningowe piłkarze przeprowadzali wg materiałów szkoleniowych zawartych w specjalistycznych czasopismach węgierskich, które sprowadzał i tłumaczył na język polski Józef Zwonarz. W latach 30-tych zespół uczestniczył w rozgrywkach lwowskiej ligi regionalnej rywalizując min: z Pogonią i Lechią Lwów, Naftą Drohobycz, Sławą Dobromil, Olimpią Chyrów oraz drużyną Ssawu Ustrzyki Dln.

Funkcję prezesa klubu piłki nożnej "SANOVIA" do wybuchu II wojny światowej pełnili ponadto :

 • Karol Ochęduszko,
 • Bazyli Ochęduszko,
 • Aleksander Śliżyński 
 • Józef Gudlewicz.

Na przełomie lat 20-tych i 30-tych w Lesku utworzono Klub Sportowy "Leskowianka" ( prezes por. Ludwik Migdał ), który dla wsparcia swej działalności pozyskał środowiska rzemieślnicze i kupieckie. Jednak z przyczyn organizacyjno-finansowych "Leskowiance" nie udało się rozwinąć szerszej działalności.

Działania wojenne spowodowały zamarcie życia sportowego w Lesku. Po wyzwoleniu grupa działaczy sportowych podjęła inicjatywę reaktywowania klubu. Należeli do nich min: Antoni Rabiej, Zygmunt Lisowski, Adam Chulawski, Władysław Brynkiewicz, Marian Jakubowicz, Julian i Franciszek Domagalscy, Tadeusz Ogonowski, Michał Wozniak, Józef Bezeg.

W latach 1945-47 klub przeżywający trudności organizacyjne rozgrywa wyłącznie mecze towarzyskie. Silną konkurencję stanowi wówczas wskrzeszony w połowie lipca 1945 roku Milicyjno- Cywilny Klub Sportowy "Leskowianka", którego prezesem w styczniu 1946 roku został Bolesław Serwatka. "Leskowianka działa do 1950 roku, kiedy to po wycofaniu z Leska głównej bazy kadrowej klubu w postaci 36 p.p., następuje fuzja z "Sanovią". Na skutek centralnych decyzji politycznych klub przyjmuje nazwę "Spójnia", a następnie "Sparta", by po kilku latach powrócić do pierwotnej nazwy "SANOVIA".

Na początku lat 50-tych piłkarze grali w klasie B okręgu krośnieńskiego, by w 1956 roku awansować do klasy A ( odpowiednik dzisiejszej IV ligi) i rywalizować w niej przez trzy sezony.

W latach 60-tych i 70-tych Sanovia występuje w klasach B i C. W 1979 dochodzi do ponownej fuzji, tym razem z funkcjonującym zaledwie dwa sezony KS "Budowlani" Lesko. Kryzys sportowy i organizacyjny zostaje przełamany dopiero na początku lat 80-tych. "Sanovia" należy do ścisłej czołówki klasy okręgowej, a w 1986 awansuje i uczestniczy przez trzy sezony w rozgrywkach klasy międzywojewódzkiej.

Ponowny awans do IV ligi ma miejsce w 1997( 1.sezon), 2001( 2.sezony) i 2004 ( 1.sezon). Chlubną kartę w historii klubu zapisały także drużyny juniorskie "Sanovii", uczestniczące w piłkarskich rozgrywkach od połowy lat 50-tych. Dzięki ambicji i zaangażowaniu młodych piłkarzy odgrywały wiodące role w rywalizacji z rówieśnikami z silniejszych piłkarsko ośrodków Podkarpacia.

W latach 80-tych juniorzy uczestnicząc przez siedem sezonów w rozgrywkach na szczeblu ligi regionalnej wychodzili zwycięsko z konfrontacji min. z drużynami Stali Rzeszów, Stali Mielec, Resovii Rzeszów, Stali Stalowa Wola, Kolbuszowianki Kolbuszowa, Stali Sanok, Zelmeru Rzeszów, Pogoni Staszów czy Polonii Przemyśl.

Z sukcesami juniorów nierozerwalnie związana jest postać charyzmatycznego, oddanego całym sercem klubowi, kierownika drużyny juniorów (a kiedy trzeba było także pełniącego funkcję trenera) Mieczysława Osękowskiego.
Klub spełnia ważną rolę w życiu sportowym miasta, prowadząc w swojej powojennej działalności oprócz sekcji piłki nożnej także sekcje szachów, podnoszenia ciężarów, zapasów i lekkiej atletyki.

 

 

 
">

Najnowsze zdjęcia w galerii

 LKS SANOVIA LESKO 1-4 KS KORONA TUCHLA

Zobacz zdjęcia


Miedzynarodowy Turniej w Szachach Aktywnych w Ustrzykach Dolnych


Zobacz zdjęcia
 
I Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora MCK oraz LO w Boguchwale

Zobacz zdjęcia