Historia Klubu

Historia Klubu:

Po zakończeniu I wojny światowej, swą działalność w Lesku reaktywowało Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół”. roku 1923 powstał przy nim Klub Sportowy “SANOVIA”.

Jako barwy klubowe przyjęto kolory biały i czerwony, a herb klubu stanowiła tarcza zaopatrzona w pionowe biało-czerwone pasy z umieszczoną w centrum literą S w kolorze złotym.

płk Zygmunt Gilewicz Inicjatorem powołania klubu był jego pierwszy prezes, doktor nauk medycznych płk Zygmunt Gilewicz (ur. w 1880 na Wołyniu, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Kijowie, uczestnik I wojny światowej i kampani wrześniowej, w latach 1931-38 dyrektor Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie, w 1947 roku awansowany do stopnia generała brygady, po wojnie wykładowca i rektor AWF w Warszawie, autor wielu prac naukowych, współzałożyciel Instytutu Narodowego Kultury Fizycznej, zmarł w 1960r ).

Jako główny animator życia sportowego w mieście, we współpracy z dyrektorem szkoły Marcelim Ochęduszko, radcą sądowym Oborskim oraz cenionymi propagatorami sportu – rodzinami Moszczeńskich, Wituszyńskich, Zakliczyńskich i Barańskich, przyczynił się w latach 20- tych do utworzenia na Błoniach nad Sanem boiska do piłki nożnej. Funkcję prezesa sprawował do 1925 roku.

Klub Sportowy “Sanovia” w początkowym okresie istnienia, ze względu na nie dopracowany do końca w owych czasach system rywalizacji sportowej, rozgrywała wyłącznie mecze towarzyskie min. z drużynami z Rymanowa, Sanoka, Sokolego, Zagórza, Turki, Ustrzyk Dln, Baligrodu. Pierwszy oficjalny mecz piłkarski w Lesku rozegrano z drużyną Harcerskiego Klubu Sportowego “Czuwaj” Przemyśl.

W skład pierwszej drużyny futbolowej weszli min:

* Kazimierz Ochęduszko,

* Stefan Moszczeński,

* Kazimierz i Czesław Jankiewiczowie,

* Józef Kostecki,

* Ignacy Pańkow,

* Adam Gilewicz,

* Antoni Lewko,

* Władysław Słotwiński,

* Józef Zwonarz i Eugeniusz Sorochtaj.

Zajęcia treningowe piłkarze przeprowadzali wg materiałów szkoleniowych zawartych w specjalistycznych czasopismach węgierskich, które sprowadzał i tłumaczył na język polski Józef Zwonarz. W latach 30-tych zespół uczestniczył w rozgrywkach lwowskiej ligi regionalnej rywalizując min: z Pogonią i Lechią Lwów, Naftą Drohobycz, Sławą Dobromil, Olimpią Chyrów oraz drużyną Ssawu Ustrzyki Dln.

Funkcję prezesa klubu piłki nożnej “SANOVIA” do wybuchu II wojny światowej pełnili ponadto :

* Karol Ochęduszko,

* Bazyli Ochęduszko,

* Aleksander Śliżyński

* Józef Gudlewicz.

Na przełomie lat 20-tych i 30-tych w Lesku utworzono Klub Sportowy “Leskowianka” ( prezes por. Ludwik Migdał ), który dla wsparcia swej działalności pozyskał środowiska rzemieślnicze i kupieckie. Jednak z przyczyn organizacyjno-finansowych “Leskowiance” nie udało się rozwinąć szerszej działalności.

Działania wojenne spowodowały zamarcie życia sportowego w Lesku. Po wyzwoleniu grupa działaczy sportowych podjęła inicjatywę reaktywowania klubu. Należeli do nich min: Antoni Rabiej, Zygmunt Lisowski, Adam Chulawski, Władysław Brynkiewicz, Marian Jakubowicz, Julian i Franciszek Domagalscy, Tadeusz Ogonowski, Michał Wozniak, Józef Bezeg.

W latach 1945-47 klub przeżywający trudności organizacyjne rozgrywa wyłącznie mecze towarzyskie. Silną konkurencję stanowi wówczas wskrzeszony w połowie lipca 1945 roku Milicyjno- Cywilny Klub Sportowy “Leskowianka”, którego prezesem w styczniu 1946 roku został Bolesław Serwatka. “Leskowianka działa do 1950 roku, kiedy to po wycofaniu z Leska głównej bazy kadrowej klubu w postaci 36 p.p., następuje fuzja z “Sanovią”. Na skutek centralnych decyzji politycznych klub przyjmuje nazwę “Spójnia”, a następnie “Sparta”, by po kilku latach powrócić do pierwotnej nazwy “SANOVIA”.

Na początku lat 50-tych piłkarze grali w klasie B okręgu krośnieńskiego, by w 1956 roku awansować do klasy A ( odpowiednik dzisiejszej IV ligi) i rywalizować w niej przez trzy sezony.

Drużyna Juniorów -lata 1969,1970

W latach 60-tych i 70-tych Sanovia występuje w klasach B i C. W 1979 dochodzi do ponownej fuzji, tym razem z funkcjonującym zaledwie dwa sezony KS “Budowlani” Lesko. Kryzys sportowy i organizacyjny zostaje przełamany dopiero na początku lat 80-tych. “Sanovia” należy do ścisłej czołówki klasy okręgowej, a w 1986 awansuje i uczestniczy przez trzy sezony w rozgrywkach klasy międzywojewódzkiej.

Ponowny awans do IV ligi ma miejsce w 1997( 1.sezon), 2001( 2.sezony) i 2004 ( 1.sezon). Chlubną kartę w historii klubu zapisały także drużyny juniorskie “Sanovii”, uczestniczące w piłkarskich rozgrywkach od połowy lat 50-tych. Dzięki ambicji i zaangażowaniu młodych piłkarzy odgrywały wiodące role w rywalizacji z rówieśnikami z silniejszych piłkarsko ośrodków Podkarpacia.

W latach 80-tych juniorzy uczestnicząc przez siedem sezonów w rozgrywkach na szczeblu ligi regionalnej wychodzili zwycięsko z konfrontacji min. z drużynami Stali Rzeszów, Stali Mielec, Resovii Rzeszów, Stali Stalowa Wola , Kolbuszowianki Kolbuszowa, Stali Sanok, Zelmeru Rzeszów, Pogoni Staszów czy Polonii Przemyśl.

Z sukcesami juniorów nierozerwalnie związana jest postać charyzmatycznego, oddanego całym sercem klubowi, kierownika drużyny juniorów ( a kiedy trzeba było także pełniącego funkcję trenera ) Mieczysława Osękowskiego.

W 1998 roku juniorzy świętowali ponowny awans do ligi regionalnej. Klub spełnia ważną rolę w życiu sportowym miasta, prowadząc w swojej powojennej działalności oprócz sekcji piłki nożnej także sekcje szachów, podnoszenia ciężarów, zapasów i lekkiej atletyki.

2000 - 2001

Aktualnie w sekcji piłki nożnej funkcjonują drużyny młodzieżowe drużyna seniorów. W październiku 2016 roku powołana została sekcja kobieca w piłce nożnej. W drużynie trenują dziewczyny z Leska i pow. leskiego, a także z powiatów sanockiego i bieszczadzkiego. Jest to pierwsza drużyna piłkarska kobiet w Bieszczadach.

W sierpniu 2021 r. podpisana została umowa sponsorska z firmą GEOKART INTERNATIONAL Sp. z o.o. w Rzeszowie.

Od sezonu 2021/2022 piłkarska drużyna seniorów występuje pod nazwą GEOKART SANOVIA LESKO.

W sekcji szachowej zawodnicy występują w III lidze juniorów i IV lidze seniorów.